Leave a comment

Edward Canfield Fuller

Edward Canfield Fuller, born September 4, 1893,  was an officer in the United States Marine Corps and the son of Major General Ben Hebard Fuller (Commandant of the United States Marine Corps from 1930 to 1934). Born in Hamilton, Virginia, Fuller was a member of the U.S. Naval Academy class of 1916 and was commissioned in the Marine Corps after graduating. Captain Fuller was killed in action with the 6th Marines in the Battle of Belleau Wood, France on June 12, 1918.  For “fearlessly exposing himself in an artillery barrage in order to get his men into a safer position,” he was posthumously awarded the Distinguished Service Cross by the U.S. Army.

The USS Fuller (DD-297), launched December 5, 1918,  was named after Edward Canfield Fuller.

“The memory of certain officers and men of the Navy and Marine Corps who made the supreme sacrifice in the war will be preserved in the named of new naval vessels. Destroyers have been named for the following who lost their lives in service against the enemy: In memory of Capt. Edward C. Fuller, U. S. Marine Corps, who was killed while fighting gallantly In the Boise de Belleau.”

Source: Brooklyn Daily Eagle Almanac, American Almanac Collection (Library of Congress), v. 34, 1919

Edward Fuller is one of the men and women honored by the Waikiki War Memorial Natatorium. He is also one of those listed on a special plaque near the entrance to the memorial honoring the 101 sons of Hawaii who died in the war.

Photo above is courtesy of the USNA Lucky Bag.

Advertisements
Leave a comment

Shigehusa Kanda

From Hawaii in the World War by Ralph Kuykendall

Shigehusa Kanda of Maui earned the distinction of having been the only Japanese Red Cross worker to reach France from the United States, and in addition was the only foreigner connected as a bona fide worker with the American Red Cross units there. A native-born Japanese, and regarded as one of the able leaders of his race in the islands, Mr. Kanda, with his wife, was conducting the Wailuku Girls’ Home when the United States entered the war; formerly he had been a Christian minister at Kohala, Hawaii. His decision to become a Red Cross worker in France was made because he felt it a duty to make some repayment to America for the advantages he had enjoyed under her flag for fourteen years; and also because he wished to show his four children the love he bore for the country of which they were citizens.

When Mr. Kanda’s application for Red Cross service in France was refused at headquarters in Honolulu, he provided for his family and his school, conducted his own funeral, as is the custom of Japanese about to undergo a danger, and with the small sum remaining, left on May 7, 1918, for the mainland. In Washington his application was rejected by the state department; and after the British consul in New York had declined six times to allow him to go to England, the necessary vise was finally granted.

Mr. Kanda left New York on July 5. In London the French consul refused seven times to allow him to go to France, except as a member of the Red Cross; and it was then that Major F. H. Rockwell brought the matter to the attention of Commissioner Gibson and after various inquiries made of Washington, he was finally accepted as a Red Cross worker. He assisted at the Gare du Nord canteen in Paris, working for American soldiers and according to the Red Cross Bulletin of February 9, 1919, “deriving real pleasure not only from opening cans of jam but from scrubbing floors, washing dishes, doing anything and everything he can.” “He is the most earnest, conscientious and faithful worker I have ever seen,” said the director of the canteen. Mr. Kanda continued in the canteen service from July, 1918, to July, 1919; and then returned to Hawaii, after a visit to friends in Japan. He wore a service ribbon with the two stars denoting a year’s service overseas.

See an article about Mr. Kanda in the Red Cross Magazine

1 Comment

Bernard H. Kelekolio

In the legislature, Representative B. H. Kelekolio introduced a resolution on February 27, 1917  requesting the Board of Harbor Commissioners move foreign ships seeking refuge in Honolulu Harbor. On March 8, he introduced another resolution asking the Board of Harbor Commissions why the ships could not be moved.

Kelekolio was also a part of the Hawaiian National Guard and he completed Officers Training Camp at Schofield Barracks.

Read his service card.

Leave a comment

The Territory of Hawaii Selective Draft Boards

**THE SELECTIVE DRAFT**

I. DISTRICT AND LOCAL EXEMPTION BOARDS

District Board

Francis J. Green, Chairman, appointed Aug. 16, 1917; resigned Oct., 1917.

Dr. James R. Judd, appointed Aug. 16, 1917.

Charles R. Hemenway, appointed Aug. 16, 1917.

Percy M. Pond, appointed Aug. 16, 1917.

Clarence L. Crabbe, Chairman succeeding Balch, appointed Aug. 16, 1917.

John A. Balch, Chairman succeeding Green, appointed Oct. 16, 1917; resigned June, 1918.

Thomas E. Wall, appointed June 25, 1918.

 

Local Boards

Honolulu, Division No. 1

H. Gooding Field, Chairman, appointed Sept. 14, 1917; resigned Jan., 1918.

Antonio Perry, appointed Sept. 14, 1917.

Dr. A. F. Jackson, appointed Sept. 14, 1917; resigned Nov., 1918.

John Drew, appointed Oct. 29, 1917. John Guild, appointed Oct. 29, 1917.

Clarence H. Cooke, Chairman succeeding Field, appointed Jan. 12, 1918.

Dr. W. C. Hobdy, appointed Nov. 12, 1918.

 

Honolulu, Division No. 2

George F. Renton, Chairman, appointed Sept. 14, 1917.

George R. Carter, appointed Sept. 14, 1917; resigned Sept., 1917.

Dr. H. B. Cooper, appointed Sept. 14, 1917.

Frederick J. Lowery, appointed Oct. 5, 1917.

Benjamin L. Marx, appointed Oct. 29, 1917.

Alfred W. Eames, appointed Oct. 29, 1917.

 

Hawaii, Division No. 1

H. B. Elliott, appointed Sept. 14, 1917; resigned Dec., 1917.

Val Stevenson, appointed Sept. 14, 1917; resigned Oct., 1917.

Dr. L. L. Sexton, appointed Sept. 14, 1917.

W. H. Smith, Chairman, appointed Oct. 24, 1917.

James Henderson, appointed Dec. 12, 1917.

 

Hawaii, Division No. 2

Thomas C. White, Chairman, appointed Sept. 14, 1917.

L. Macfarlane, appointed Sept. 14, 1917; resigned Sept., 1917.

Dr. O. A. Jeffreys, appointed Sept. 14, 1917.

William McQuaid, appointed Oct. 3, 1917

Frank R. Greenwell, appointed Aug. 13, 1918.

 

Source: Hawai‘i in the World War, by Ralph Kuykendall

Leave a comment

Robert Kaaua

Robert Kaaua

Private, Army

Date and place of death not known at this time

Other Information:

Listed on the plaque outside the War Memorial Natatorium for giving his life in the Great War.

Leave a comment

Officers at Camp Fremont

Former Hawaii National Guard Officers at Camp Fremont, California, August 17, 1918. Sitting (from left): Capt. Wm Hampton, Major S.L. Johnson, Captain Lewis Abshire Standing l to r: Lts. L.T. Lyman, R.D. King, A.C. Betts, W.A. Anderson, E.S. Cushingham, Harry Brown, H.P. O'Sullivan, O.W. Gibson (US-PD, Territory of Hawaii, Historical Commission)

Leave a comment

Henry C. Hodges

MG Henry C. Hodges

MG Henry C. Hodges, US Army Photo

MG Henry C. Hodges commanded the 39th Infantry Division, 1918-1919. He also commanded  the Hawaiian Department from March-May of 1919.

%d bloggers like this: